Technologia

Cofnij

Cynkowanie ogniowe

Cynkowanie zlecamy zakładom, które specjalizują się w cynkowaniu ogniowym (cynkownie). Dzięki temu wysoka jakość jest gwarantowana dzięki dwuetapowej kontroli jakości (w zakładzie zewnętrznym i naszym). Cynkowanie odbywa się według normy PN-EN 1461. Stanowi doskonałe zabezpieczenie na wiele lat.

Proces cynkowania

Odtłuszczanie     Trawienie     Płukanie     Topnikowanie     Suszenie     Cynkowanie     Chłodzenie  

Po wcześniejszym dokładnym przygotowaniu powierzchni (wieloetapowe czyszczenie powierzchni, również za pomocą wytrawiania zanieczyszczeń) stal wiąże się trwale z roztopionym cynkiem tworząc powłokę ochronną, przylega ona doskonale do wcześniejszej idealnie odczyszczonej powierzchni. Cynk nakładany jest podczas kąpieli w ciekłym Zn (temperatura kąpieli 450-460 C). Proces taki nazywamy dyfuzją – tworzy to silne wiązanie Fe-Zn (kilkuwarstwowe). Po tej czynności powstaje warstwa zabezpieczenia trwale związana z materiałem. Powierzchnia pozostaje zabezpieczona przed korozją nawet  po uszkodzeniu mechanicznym. Jest to szczególnie skuteczny, trwały i najbardziej ekonomiczny sposób zabezpieczenia antykorozyjnego.

Grubość warstwy całkowitej, zależy od grubości materiału konstrukcji stalowej i wynosi od 45 do 280 µm.

Malowanie proszkowe

                                                                                        

Oczyszczanie    Odtłuszczanie     Forsyfikowanie cynkowe     Odgazowywanie     Pokrywanie farbą     Wygrzewanie i chłodzenie  

Malowanie proszkowe doskonale zabezpiecza powierzchnie zarówno ocynkowane jak i stal czarną. Całość procesu przebiega w lakierni, początkowo powierzchnie są dokładnie oczyszane, następnie odtłuszczane, kolejno fosforanowane. Na tak przygotowany podkład nanoszona jest farba -przy wykorzystaniu sił elektrostatycznych, cząsteczki farby przyciągane są do malowanego elementu. Nadmiar proszku nie przylega do elementu, dzięki temu płaszczyzna pozostaje gładka –bez zacieków czy chropowatości. Kolejnym etapem jest utwardzanie farby. Wykorzystuje się do tego celu wysoką temperaturę –180-200 st. C. Farba ulega stopnieniu i polimeryzacji. Topi się i łączy z innymi cząsteczkami tworząc jednolitą powłokę - odporną na uszkodzenia mechaniczne, utlenianie , korozję, temperaturę i inne czynniki atmosferyczne. Powłoka uzyskana poprzez malowanie proszkowe wynosić może maksymalnie około 180μm.

Posiadamy własną linie produkcyjną przeznaczoną do malowania proszkowego metodą elektrostatyczną.

W naszej lakierni korzystamy z wzornika RAL, dzięki temu macie Państwo pewność, że kolor będzie dokładnie taki jakiego Państwo oczekują.

RAL 10xx - grupa odcieni żółtych
RAL 20xx - grupa odcieni pomarańczowych
RAL 30xx - grupa odcieni czerwonych i różowych
RAL 40xx - grupa odcieni fioletowych
RAL 50xx - grupa odcieni niebieskich

RAL 60xx - grupa odcieni zielonych
RAL 70xx - grupa odcieni szarych
RAL 80xx - grupa odcieni brązowych
RAL 90xx - grupa białych i czarnych